Jan Hooymans a castigat doua premii din doua posibile in acest weekend: locul 1 NPO in cursa de maraton o zi de la Gien cu un fiu din Sister Harry impotriva a 4581 porumbei si inca o victorie in Asse-Zellik cu un fiu din Harry Junior.

Erik, Evert and Mario celebrand dubla victorie

Au fost doua curse diferite in Provincia 7 in acest weekend. NPO martonul de o zi de la Giencare a avut startul sambata si cursa de la Asse-Zellik, duminica. A fost un succes general pentru Team Hooymans, castigand locul 1 in ambele curse. In cursa de la Gien, chiar daca conditiile meteo au fost aspre, viteza medie a fost de 1154 m/min. Aceasta a fost realizata de catre porumbelul Hans, un superb exemplar vanat care si-a dovedit valoare in cursele dificile. Asse-Zellik a fost castigat de un porumbel tanar.

NL14-1209225 Hans, 1st NPO Gien Province 7 (4,581 porumbei)

NL14-1209225 Hans, 1st NPO Gien Province 7 (4,581 p.)

Aceasta este o alta victorie importanta a unui descendent din Harry. Catigatorul NPO maraton de o zi de la Gien (494km) este un fiu din Sister Harry, care i-a invins pe cei 4580 porumbei cu o o viteza medie de 1154 m/min. Numele acestui porumbel pana la aceasta cursa era Witpen Boy, dar Jan i-a dat un nume nou dupa cursa de la Gien: Hans. A facut acest lucru in onoarea unchiului sau de care era foarte apropiat. Porumbel de curse Hans s-a dovedit a fi extrem de performant in cursele de o zi:

1st NPO Gien 4,581 p.
11th NPO Blois 2,310 p.
21st NU Argenton 1,728 p.
39th NPO Bourges 7,587 p.
76th NU Issoudun 3,109 p.
102nd NPO Orleans 5,228 p.

Mama lui este o sora plina cu Harry, provenita din legendara pereche Jonge Bliksem x Dirkje. Tatal este Blue Safari, un fiu din porumbelul de super clasa Leonardo x Tinkelbel of Arie Dijkstra (Oudwoude, NL). Vezi aici pedigree-ul lui Harry.

Mama lui Hans, 1st NPO Gien (4,581 p.)

NL17-1410056, 1st Asse-Zellik Province 7 (8,577 pigeons)

NL17-1410056, 1st Asse Zellik Province 7 (8,577 p.)

Ca si cand primul loc de la Gien nu ar fi fost suficient pentru un weekend excelent, un fiu din Harry Junior si-a adjudecat un alt premiu de prestigiu: locul 1 din 8577 porumbei in cursa de la Asse-Zellik. Acest promitator porumbel tanar a fost intr-o forma excelenta tot sezonul si este probabil cel mai puternic porumbel al anului 2017 castigand 7 din cele 10 curse. Sora sa NL17-057 a fost cel mai bun porumbel al lui Jan de anul trecut, castigand spre exemplu locul 9 NPO Melun. Parintii castigatorului de la Asse-Zellik sunt Harry Junior x Daughter Blue Brave. Vezi aici pedigree lui NL17-056.

E strategie elaborata
Stim ca nimeni nu este surprins de rezultatele porumbeilor Hooymans in acest sezon, inclusiv de rezultateale din alte voliere. Din cand in cand porumbeii Harry reusesc performante notabile atat acasa cat si in volierele altor crescatori. Sa nu uitam remarcabilele rezultate din cursele One Loft. Jan este norocos sa aiba genele Harry in colectia sa de porumbei. El si-a dorit ca intrega sa colonie de porumbei sa contina gene Harry, lucru pe care l-a reusit datorita unei strategii elaborate. Echipa s-a uitat cu mare atentie la porumbeii sai si au facut o triere foarte exigenta. Doare cele mai promitatoare exemplare au fost incluse in lotul de reproducere. Datorita acestei strategii Jan poate sa readuca genele lui Harry oricand.

Dubla victorie a fost un motiv suficient pentru Mario, Evert si Erik pentru a sarii in piscina